Novost je, da lahko vsak uporabnik portala eDavki in mobilne aplikacije eDavki sedaj preveri podatke o svojih dohodkih (plačah, pokojninah in drugih) ter ugotovi, katere informacije je Finančna uprava prejela zanj preko avtomatske izmenjave podatkov iz tujine in od slovenskih izplačevalcev.
Prepričani smo, da lahko transparenten vpogled v podatke izboljša kakovost informacij, ki jih morajo zavezanci posredovati Finančni upravi za namene plačevanja davkov. Pregled lastnih podatkov zavezancem omogoča natančnejše in skladnejše izpolnjevanje davčnih napovedi oziroma obračunov davka. To je del širših aktivnosti finančne uprave, s katerimi povečuje dostopnost lastnih podatkov na eDavkih, spodbuja uporabo elektronskega poslovanja ter prispeva k večji transparentnosti poslovanja. Hkrati pa postavlja temelje za nadaljnje administrativne poenostavitve za zavezance.
V prihodnjih letih bo omogočen vpogled tudi v druge prejete podatke iz tujine, med drugim v finančne račune, dohodke iz spletnih platform in podobno.
Kje so ti podatki objavljeni?
Vpogled v podatke je zdaj na voljo na prvi strani mobilne aplikacije eDavki ter na portalu eDavki (v osebnem profilu vsakega davčnega zavezanca). Ogledate si lahko na spodnji sliki. Če imate ustrezno pooblastilo, je vpogled omogočen tudi pooblastitelju.

Kateri podatki so zavezancem trenutno na voljo?
1. Dohodki iz tujine:
- dohodki iz zaposlitve (vključno s plačili direktorjem),
- pokojnine,
- lastništvo nepremičnin in iz njih izhajajoči dohodek,
- licenčnine.
Te podatke je Finančna uprava prejela v okviru avtomatične izmenjave podatkov na podlagi Direktive Sveta 2011/16/EU o upravnem sodelovanju na področju obdavčenja. Dostopni so podatki za zadnji dve davčni leti, za katera so bili podatki prejeti s strani tujih pristojnih organov. Gre za izmenjave, ki potekajo že vrsto let, zato ocenjujemo, da je pravilnost teh podatkov na dovolj visoki ravni in se običajno kasneje ne spreminjajo.
Če podatki o dohodkih, ki ste jih prejeli niso objavljeni, to lahko pomeni, da je še v teku usklajevanje s tujo davčno administracijo.
Pomembno! Trenutno zavezancem še niso na voljo podatki o dohodkih preko spletnih platform (npr. prek AirBnb ali Booking) ter podatki o odprtih računih v tujini. Ti podatki bodo zavezancem na voljo v prihodnjih letih.
2. Dohodki od slovenskih izplačevalcev:
Na voljo so podatki, ki so jih izplačevalci dohodkov poročali do dneva priprave podatkov v obračunih davčnega odtegljaja – REK obrazcih. Vključeni so podatki o vseh dohodkih z datumom izplačila v preteklem koledarskem letu.
Kaj je namen vpogledov v podatke?
- S funkcionalnostjo pregleda lastnih podatkov želimo prispevati k večji transparentnosti poslovanja Finančne uprave.
- Podatki bodo zavezancem olajšali izpolnjevanje njihovih davčnih obveznosti, saj bodo imeli vpogled v podatke, ki jih je Finančna uprava prejela. Zavezanci morajo namreč dohodke iz tujine sami prijaviti Finančni upravi.
Izpostavljamo! Podatki so za zavezance zgolj informativne narave. To pomeni, da morajo zavezanci še vedno izpolnjevati svoje davčne obveznosti, kar vključuje samo-izpolnitev napovedi dohodkov iz tujine. V primeru neskladij v prejetem informativnem izračunu dohodnine morajo zavezanci podati ugovor ali vložiti napoved, če te niso prejeli.
Kaj če ugotovim, da podatkov iz tujine (še) nisem prijavil Finančni upravi?
Predlagamo, da to storite čim prej, saj se lahko na podlagi samo-prijave izognete morebitnim globam.
Če davčni zavezanec dohodkov iz tujine ne napove že med letom, je te dohodke dolžan napovedati v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine (IID). V primeru, da so nenapovedani dohodki iz tujine edini dohodki zavezanca, le-ta ne bo prejel informativnega izračuna dohodnine in mora sam vložiti napoved za letno odmero dohodnine do konca julija za preteklo leto. Če je ta rok zamudil, naj čim prej vloži napoved kot samoprijavo.
Kaj če menim, da so podatki napačni?
V primeru, da obstajajo razlike med objavljenimi podatki in podatki, s katerimi dejansko razpolagate, priporočamo, da se obrnete na izplačevalca dohodkov (tako tuje kot slovenske izplačevalce) in preverite, ali je potrebna uskladitev podatkov ter ali mora izplačevalec posredovati popravke.
Pri prijavi dohodkov iz tujine pa Finančni upravi obvezno napovejte pravilne podatke o dohodkih, ki ste jih dejansko prejeli. Če se ti podatki razlikujejo od tistih, ki smo jih prejeli preko mednarodne izmenjave, poskrbite, da svoje pravilne podatke utemeljite z ustreznimi dokazi (listinami) že ob prijavi.
Kje lahko dobim več informacij v zvezi s tem?
Podrobnejše informacije so objavljene v »Pogostih vprašanjih in odgovorih«:
Vir: FURS
Objavljeno dne: 25.3.2025