Zbirali so vprašanja glede obračunavanja DDV-ja in odbitek DDV-j. Tako je FURS odgovoril:

V evidenci obračunanega DDV in odbitka DDV (KIR, KPR) se nahajajo polja »NAČIN, OBRAVNAVA IN DAVEK88«. Kdaj se uporabi katero od teh polj? (13. 2. 2025)

ODGOVOR:Polje »NAČIN« dovoljuje naslednje vrednosti:

1 – Samoprijava,

2 – Vloga za predložitev po roku,

3 – Ne bom uporabil instituta samoprijave.

Za vsa ta tri polja velja, da se lahko izpolnijo samo v primeru, ko je rok za oddajo obračuna že potekel in je davčni zavezanec po tem roku predložil evidenci, zato davčni organ ne bo predizpolnil obračuna DDV. Kadar se evidenci oddajata po roku in davčni zavezanec ne želi uporabiti instituta samoprijave po 88.c členu ZDDV-1 (vrednost 1) oziroma tudi ne izpolnjuje pogojev za predložitev po roku po 52. členu Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 (vrednost 2) se lahko uporabi vrednost 3. Iz navedenega izhaja, da se ta polja izpolnijo v primeru, ko davčni zavezanec ne predloži obračuna DDV v roku in zato davčni organ na podlagi tako predloženih evidenc ne bo predizpolnil obračuna DDV, ampak bo moral davčni zavezanec obračun DDV oddati sam. Ne glede na to, pa morajo biti ti podatki v evidencah navedeni tako, kot jih bo davčni zavezanec navedel na eDavkih na oddanem obračunu DDV.

Prikaži več…
Ali se vrednost 1 – obračun v polju »OBRAVNAVA« napolni ob oddaji evidence za tekoče/redno davčno obdobje? (13. 2. 2025)

ODGOVOR:

Ne, vrednost 1 se ne bo napolnila ob oddaji evidence. Davčni zavezanec vpiše vrednost 1, če ne uporabi vrednosti 2 ali 3 pred oddajo evidenc.

Polje »OBRAVNAVA« dovoljuje naslednje vrednosti:

  • 1 – obračun
  • 2 – samoprijava obračun in obresti (popravki napak iz preteklih obdobij)
  • 3 – samo obresti
Ali so v polju »DAVEK88« dovoljene zgolj pozitivne ali tudi negativne obresti? (13. 2. 2025)

ODGOVOR:

Samo pozitivne vrednosti (tako kot je na obračunih DDV-O).

Prosim vas za dodatno pojasnilo glede podatkov v evidenci obračunanega DDV in evidenci odbitka DDV in posredovanja podatkov iz evidenc davčnemu organu (nova 150.a in 150.b člena Pravilnika o izvajanju ZDDV-1). V pojasnilih je navedeno, da morata biti evidenci DDV v predpisani strukturirani obliki ter da bo zahtevano elektronsko vodenje evidenc. Če pravilno razumemo objavljene tehnične specifikacije, bo ena izmed dovoljenih oblik xml format. Vprašanje je, ali bo dovoljeno DDV evidence ročno pripraviti v excel obliki ter jih pretvoriti v predpisan xml format ali se bo zahtevalo, da so podatki iz ERP sistema avtomatsko/ direktno izvoženi v predpisan strukturiran xml format. (13. 2. 2025)

ODGOVOR:

Oddaja predpisanih evidenc bo mogoča samo preko spletnega servisa, ki ima REST (podpira podatke, kodirane v JSON) in SOAP vmesnik. Tehnična dokumentacija je objavljena na strani eDavki – Za razvijalce. Davčni zavezanci, zlasti tisti z manjšim obsegom poslovanja, bodo obveznost predložitve evidence odbitka DDV in evidence obračunanega DDV lahko izpolnjevali tudi z uporabo brezplačne spletne aplikacije davčnega organa (miniBLAGAJNA), ki bo v ta namen nadgrajena z možnostjo vodenja teh evidenc in njihovo predložitvijo davčnemu organu. Informacija glede možnosti uporabe MiniBlagajne je bila že v obrazložitvi predloga novele ZDDV-1O. Informacijo o nadgradnji miniBLAGAJNE in njeni uporabi bomo objavili, ko bo le ta na voljo davčnim zavezancem.

Ali bo možno predpisano xml, csv,… obliko ročno odložiti v sistem (spletni servis) ali bo morala biti obvezno vzpostavljena avtomatizacija preko našega ERP sistema za knjiženje s SAOP sistemom? (13. 2. 2025)

ODGOVOR:

Oddaja predpisanih evidenc bo mogoča samo preko spletnega servisa, ki ima REST (podpira podatke, kodirane v JSON) in SOAP vmesnik. Tehnična dokumentacija je objavljena na strani eDavki – Za razvijalce.

Datum objave: 24.2.2025

Za vir, kliknite tukaj