Minimalen čas odprtja podjetja ni določen. Pri samostojnem podjetniku (s.p.) velja, da ga lahko posameznik zapre, ko ga ne potrebuje več, medtem ko pri družbah z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) veljajo nekoliko drugačna pravila. V nadaljevanju boste izvedeli vse ključne informacije o odprtju in zapiranju podjetja ter kako lahko celoten postopek na INFIT opravite hitro in brez zapletov.

Minimalen čas odprtja podjetja za samostojne podjetnike (s.p.)

Pri odprtju samostojnega podjetja (s.p.) ni zakonsko določenega minimalnega časa poslovanja. To pomeni, da lahko podjetnik kadarkoli odpre in zapre svoje podjetje, seveda ob upoštevanju vseh davčnih in zakonskih obveznosti. Ko podjetnik zaključi poslovanje, lahko s.p. zapre, ko ga več ne potrebuje. To velja tako za redne s.p. kot tudi za popoldanske samostojne podjetnike.

Za podjetnike, ki opravljajo projektno delo, je postopek še enostavnejši. Ko projekt zaključi, s.p. zapre, in ko se pojavi nov projekt, se postopek lahko ponovi. Vse, kar je potrebno, je, da so poravnane davčne obveznosti na FURS-u. Registrski organ ob vsakem odprtju novega s.p.-ja dodeli novo matično številko podjetja.

Eden od glavnih stroškov ob zaprtju s.p. je oddaja zaključenega poročila na FURS, ki ga običajno pripravi računovodja. Za podjetnike, ki večkrat odpirajo in zapirajo s.p., kot je to pogosto pri popoldanskih podjetnikih, pa so stroški minimalni.

Minimalen čas odprtja podjetja za d.o.o.

Čeprav pri odprtju družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) prav tako ni določen minimalen čas odprtja podjetja, pa zakonodaja vendarle postavlja določene omejitve. Po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) ni dovoljeno, da bi ustanovitelj oziroma družbenik družbe z omejeno odgovornostjo ustanovil nov d.o.o. v treh mesecih od ustanovitve prejšnje družbe. Omejitve ne veljajo za srednje in velike družbe ali za pridobitev deleža z dedovanjem.

Novo družbo je še vedno dovoljeno ustanoviti v manj kot treh mesecih od zadnje ustanovitve, tudi če prvi ustanovljeni d.o.o. aktivno posluje. To pomeni, da:

  • ima odprt transakcijski račun;
  • ni bil v zadnjih 12 mesecih na seznamu davčnih neplačnikov;
  • nima neporavnanih obveznosti do države višjih od 50 evrov;
  • v družbi pa je vsaj en mesec za najmanj polovični delovni čas zaposlena vsaj ena oseba.

Če imate vprašanja glede minimalnega časa odprtja podjetja ali potrebujete pomoč pri registraciji podjetja, se lahko posvetujete s svetovalci podjetja INFIT.

Vir:https://data.si/blog/minimalen-cas-odprtja-podjetja/

Objavljeno dne: 3.4.2025