Komisija EU sprejema ukrepe za obvladovanje tveganj nizkocenovnih uvozov

Komisija EU uvaja ukrepe za zmanjšanje tveganj, povezanih z uvozom nizkocenovnih izdelkov iz spletnih trgovcev izven EU, ki jih prodajajo potrošnikom v EU. V letu 2024 je bilo na trg EU uvoženih približno 4,6 milijarde nizkocenovnih pošiljk, ki predstavljajo 12 milijonov paketov na dan, kar dvakrat presega število iz prejšnjega leta. Ta rast povzroča težave zaradi povečanja nevarnih in ponarejenih izdelkov.

Predlogi za spremembe v carinski in trgovinski zakonodaji

Komisija predlaga vrsto reform na področju carin, da bi zmanjšala obseg nevarnih in neskladnih izdelkov, ki vstopajo na trg EU. To vključuje odstranitev carinske oprostitve za nizkocenovne pošiljke (do 150 €) ter izboljšanje carinskih nadzorov z boljšim deljenjem podatkov in ocenjevanjem tveganj. Komisija spodbuja tudi hitro sprejetje reforme carinske unije s ciljem uskladitve pravil na področju e-trgovine.

Zaščita potrošnikov na spletnih tržnicah

Komisija se osredotoča tudi na zaščito potrošnikov na spletnih tržnicah, kjer je izvajanje pravil e-trgovine ključnega pomena. Predlagajo okrepljeno izvajanje zakonodaje, kot je Zakon o digitalnih storitvah, ter uporabo orodij, kot so digitalni potni listi za izdelke in umetna inteligenca za odkrivanje neskladnih izdelkov.

Ozaveščanje in zaščita pravic potrošnikov

Komisija si prizadeva za večje ozaveščanje potrošnikov o njihovih pravicah, tveganjih in mehanizmih za odpravo škode. To vključuje izobraževalne kampanje, ki bodo potrošnikom pomagale pri prepoznavanju nevarnih in nezakonitih izdelkov ter jim omogočile boljšo zaščito njihovih pravic.

Mednarodno sodelovanje in trgovina

Komisija spodbuja tudi mednarodno sodelovanje, da bi zagotovili skladnost z evropskimi pravili za varnost izdelkov in zmanjšali tveganje zaradi uvoza ponarejenih izdelkov. Vključujejo usposabljanje za države, ki izvažajo v EU, ter preverjanje dokazov o nepravilnostih, kot so dumping in subvencioniranje.

Ocena in prihodnji ukrepi

Komisija bo v enem letu po uvedbi ukrepov ocenila njihov učinek in sprejela odločitev o tem, ali so potrebni dodatni ukrepi za izboljšanje skladnosti z zakonodajo EU. Če trenutni ukrepi ne bodo zadostni, bodo sprejeli nove predloge za nadaljnje izboljšanje izvajanja in nadzora nad e-trgovino.

Ozadje e-trgovine v EU

E-trgovina je ključnega pomena za evropsko gospodarstvo, saj približno 70 % Evropejcev redno nakupuje na spletu. Vendar pa to prinaša izzive, kot so nezakoniti izdelki, tveganja za varnost in nepoštena konkurenca za odgovorna podjetja. Carinski organi se soočajo z naraščajočim delovnim bremenom zaradi povečanja e-trgovine, zlasti pri uvozu izdelkov izven EU.

Povečanje uvoza e-trgovine na trg EU je prineslo številne izzive. EU je pripravljena soočiti se s temi izzivi in se povezati kot ekipa Evrope, da zagotovi, da lahko državljani in podjetja še naprej uživajo v mnogih koristih spletnega nakupovanja, hkrati pa minimalizirajo tveganja nevarnih izdelkov, ki ogrožajo zdravje in varnost potrošnikov. Želimo videti konkurenčen sektor e-trgovine, ki ohranja potrošnike varne, ponuja priročne izdelke in spoštuje okolje.

Henna Virkkunen, izvršna podpredsednica za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo

Datum objave: 20.02.2025

Viri:
https://www.fu.gov.si/podjetja/#newsList14908
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_410