Izguba zaposlitve je za mnoge ljudi težka izkušnja, ki prinaša občutek negotovosti. Vendar pa se lahko izkaže tudi kot priložnost za spremembo in nov začetek. Če že imate odprt popoldanski s.p., imate lahko prednost, saj vam omogoča hitrejši prehod v polno samozaposlitev – polni s.p.. Kako pa poteka postopek, ko se odločite za polni s.p., in kaj morate pri tem upoštevati?
Prehod v polni s.p.
Ko se znajdete v situaciji, da ste ostali brez službe, boste morali sprejeti pomembno odločitev: ali se vrniti na zavod za zaposlovanje, iskati novo službo ali pa nadaljevati svojo podjetniško pot in postati samostojni podjetnik. Če že imate odprt popoldanski s.p., boste lažje prešli v polni s.p. Postopek je preprost in vključuje le spremembo obsega vašega poslovanja, saj boste dejavnost začeli opravljati za polni delovni čas.
Izguba zaposlitve in postopek prijave v polni s.p.
Izguba zaposlitve pomeni, da vas bo vaš bivši delodajalec z obrazcem M2 odjavil iz zavarovanja z dnem prenehanja delovnega razmerja. Takoj naslednji dan se morate z obrazcem M1 prijaviti v socialna zavarovanja na vaš s.p. in odjaviti zavarovanje na vašem popoldanskem s.p. To lahko storite tudi pri IN-FITu. Pri prehodu iz popoldanskega v polni s.p. pa boste morda potrebovali tudi vedno dostopen računovodski servis.
Izguba zaposlitve in zaprtje popoldanskega s. p.
Če se ob izgubi zaposlitve odločite za zaprtje popoldanskega s.p., morate poskrbeti, da boste postopek izbrisa opravili vsaj tri dni pred željenim datumom izbrisa. Poleg vloge za izbris s.p. iz registra podjetij se boste morali tudi odjaviti iz zavarovanja na svojem popoldanskem s.p. Po zaprtju popoldanskega s.p. pa morate v roku dveh mesecev oddati zaključno poročilo o zaprtju na FURS.