Plačevanje prispevkov za socialno zavarovanje in odprtje sp za polovični delovnik

Bodoči podjetniki nas pogosto sprašujejo o odprtju s.p. za polovični delovnik, še posebej v zvezi s plačevanjem prispevkov za socialno zavarovanje. Če želi podjetnik plačevati le polovične prispevke, mora za to obstajati ustrezna pravna podlaga.

Odprtje sp za polovični delovnik in odločba CSD

Mladi starši, ki so odprli s.p., lahko uveljavljajo krajši delovni čas zaradi starševstva. Če pridobijo odločbo CSD, se lahko v svojem s.p.-ju zavarujejo za 20 ur in plačujejo prispevke za socialno zavarovanje le za te ure. Preostalih 20 ur zavarovanja jim do otrokovega tretjega leta starosti krije država oziroma center za socialno delo. To pravico lahko uveljavljajo tudi do zaključka prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka, v primeru več otrok. Po prejemu odločbe CSD o uveljavljanju krajšega delovnika zaradi starševstva morajo podjetniki poskrbeti za ustrezno prijavo v zavarovanje za 20 ur.

Odprtje sp za polovični delovnik in odločba Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

Če se invalidna oseba odloči za odprtje s.p. za polovični delovnik, je to mogoče le na podlagi odločbe ZPIZ-a, v kateri je navedeno, da Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje krije 20 ur zavarovanja zaradi invalidnosti. Preostalih 20 ur si lahko oseba uredi s s.p.-jem in plačuje prispevke za socialno zavarovanje. V tem primeru je podjetnik zavarovan za polni delovni čas (40 ur), pri čemer mu država, oziroma ZPIZ, krije polovico prispevkov za socialno zavarovanje, drugo polovico pa plačuje sam. Vse podrobnosti glede pravilnega zneska in načina plačevanja prispevkov za socialno zavarovanje bo uredil njegov računovodja.

Pogodba o zaposlitvi za polovični delovni čas

Če je oseba zaposlena s pogodbo o zaposlitvi za polovični delovni čas (20 ur tedensko), se lahko odloči za odprtje s.p. za polovični delovnik. V tem primeru kot s.p. plačuje prispevke za preostalih 20 ur, ki ji manjka do polnega zavarovanja za 40 ur tedensko. Takšen s.p. ni dopolnilna dejavnost (t.i. popoldanski s.p.), ampak s.p., ki plačuje socialne prispevke za 20 ur. Za teh 20 ur je oseba zavarovana preko svojega s.p.

Pomoč računovodje pri izračunu posameznih prispevkov

Pomembno je, da podjetniki, ki se odločijo za odprtje s.p. za polovični delovnik, mesečno plačujejo pravilne prispevke za socialno zavarovanje. Pri izračunu teh prispevkov jim pomaga računovodja, ki pravilno preračuna deleže posameznih prispevkov (za zdravstveno zavarovanje, pokojninsko in invalidsko zavarovanje, starševsko varstvo ter primer brezposelnosti) v okviru polovičnih prispevkov, ki jih morajo mesečno plačevati kot samostojni podjetniki.

Imate vprašanja s področja registracije podjetja in možnosti uveljavljanja določenih pravic, ki izhajajo iz vašega statusa? Svetovalci podjetja IN-FIT vam bodo znali svetovati. Dogovorite se za termin plačljivega svetovanja.
Pokličite na: 02 2342321
Email: simona@interfin.si

Vir:https://data.si/blog/odprtje-sp-za-polovicni-delovnik-2/