Vse, kar morate vedeti o popoldanskem s.p.. Kdo lahko odpre popoldanski s.p., koliko znašajo prispevki, kakšni so davki in obveznosti, kdaj in kam se plača prispevke. Tudi o nekdanjem študentskem in upokojenskem s.p..
Popoldanski s.p. ni pravni oziroma zakonski termin, zato ga ne najdete v zakonih ali pravnih aktih. Gre za pogovorni izraz, ki označuje samostojnega podjetnika, ki opravlja dopolnilno dejavnost in ki si prispevkov za socialna zavarovanja ne plačuje sam, ampak je zavarovan z drugega naslova.
Za koga je popoldanski s. p. primeren?
Tovrstna oblika dejavnosti je primerna za posameznika, ki ima plačilo prispevkov za socialno varnost urejeno prek zaposlitve v drugem podjetju. Popoldanski s.p. (dopolnilna dejavnost oziroma postranski poklic) ima lahko le oseba, ki je v delovnem razmerju za polni delovni čas (40 ur na teden).
Popoldanski s.p. ponavadi odprejo tisti, ki jim delo v redni službi ne zadostuje, ali zaradi premalo zaslužka ali pa imajo željo po ustvarjanju na svojem. Zaradi relativno nizkih stroškov prispevkov (cca. 73 evrov na mesec) je ta oblika podjetja neke vrste poligon za podjetniško udejstvovanje. V primeru, da posel uspe, se lahko hitro razširi dejavnost na poln delovni čas ali pa odpre kakšno drugo obliko podjetja.
Razlike med navadnim in popoldanskim s. p.
Pravni status navadnega s.p. in popoldanskega s.p. je enak, med njima ni razlike. Prav tako so enake dolžnosti in pravice med navadnim s.p. in popoldanskim s.p. Razlika je le v plačilu prispevkov za socialno varnost, ki so pri popoldanskem s.p. bistveno nižji.
Naj na tem mestu dodamo še to, da izraz “popoldanski s.p.” ni pravno veljaven termin. Gre za pogovorno poimenovanje oblike s.p. za tiste, ki imajo pravico, do plačevanja nižjih prispevkov. Izraz uporabljamo enostavno zato, ker je tovrstna komunikacija najbolj pogosta ter enostavna
Prispevki za popoldanski s.p.
Nosilec popoldanskega s.p. kot nadomestilo za opravljanje dejavnosti plačuje pavšalne mesečne prispevke.
Prispevke se plačuje do 20. v mesecu, za pretekli mesec, tudi če dejavnosti niste opravljali. Mirovanje s.p. ne obstaja! Zneske je potrebno plačati tudi v primeru, da dejavnosti niste opravljali.
Študent podjetnik in upokojenec podjetnik
1.1.2013 je bila posebna oblika popoldanskega s.p. namenjena študentom – študentski s.p. – ukinjena.
Od 31.1.2015 dalje pa je bila uvedena tudi sprememba pri opravljanju popoldanske dejavnosti, ko to dejavnost upravlja upokojenec. Namreč upokojenec ne sme več imeti s.p. ne da bi izgubil pravico do prejemanja (vsaj dela) pokojnine. Ob ponovni vključitvi v zavarovanje za manj kot polni delovni čas kot zaposlena oseba ali s.p., upokojenec pridobi pravico do izplačila sorazmernega dela njegove pokojnine. Več o tem v članku Upokojenci so morali do 31.1.2015 prenehati z opravljanjem dejavnosti. >>
VIR: Mladi podjetnik
VIR: https://mladipodjetnik.si/podjetniski-koticek/ustanovitev-podjetja/popoldanski-s-p